Yükleniyor..

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (78)

Öncelikle Okumaktan Sıkılıyorsanız En Aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz ↓↓

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara likit sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Nedir?

Elektronik sigara likit nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Elektronik sigara likit, gliserin ana maddesinin oluşturduğu aroma ve nikotin ile zenginleştirilen e-sigara tüketim(sarf) malzemesidir. Elektronik sigara likit içeresinde kullanılan gliserin, vg-vegetable yani bitkisel yada pg-propilenglikol yani sentetik olabilmektedir. Her ikisi de gıda sektöründe özellikle pasta sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Orjinal-Sahte Likitler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
*Bazı markalar bazı şişe boyutları dışında üretim yapmaz. Farklı boyutlardaki şişeler sahtedir.

MiliGram (MG) VE MiliLitre (ML) Nedir ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit MG (miligram) yi açıklayacak olursak,
Likit mg(miligram): Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca elektronik sigara likit mg için buharın sertlik ve nikotinsel doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Joyetech likitler sadece 10 ml yada 30 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml ve 30 ml olarak satılır.

Anladık Tamam da Bide Bu PG-VG Var! Bunlar Nedir?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1


Bu konu ile bağlantılı ilginizi çekebilecek yazılarımız şunlardır, okumak istediğiniz yazının üzerine tıklayınız ↓↓↓↓


Pg Vg Likit Nedir Nasıl Kullanılır

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Kendin Yap Likit Nbase Aroma DIY Nedir

Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan FormaldehitEk Resimler

Bu içerik 12.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 80369 kez okundu.

Yorumlar (78)

 • H** E**21.11.2022

  Yorum onay bekliyor..

 • Ben evde kendim yapmak istiyorum ama neyi hangi gr koymam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Nbase ve aroma almanız gerekiyor ikisini birbirine karıştırarak kendi likitinizi yapabilirsiniz.

 • Merhaba, pod cihazlarla ilgili salt likitler dışında her likit kullanılamaz gibi bir bilgi var ınternette ve satıcılarda ne diyorsunuz, bir de uwell koko pod cihaz için konuşuyorum üst üste çekimlerde ve sert çekimlerde ısınıyor ve likit gelebiliyor ağzıma normal midir, çekiş aralıklı ve sigara veya tütüne göre yavaşça mi olmalıdır? Ağza likit geldiğinde likite baktım ve ilk koyduğuma göre daha akiskandi.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Salt likitler daha akışkan ve nikotini yüksektir.Normal likitte kullanabilirsiniz fakat vg yüksek olmaması gerekir.

 • Iyi günler, salt likitlerle ilgili, 25 mg bir likitte 1ml başına 25 mg nikotin mi bulunuyor? Șayet böyleyse günde 2 ml içerek 2-3 paket sigara içen birinin aldığı nikotine eş nikotin alınır ki çok fazla bağımlılık yapıcı olabilir.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Şişe içersindeki nikotin oranınını belirtiyor.

 • Selam bir sorum olacak size owi meyveli likitler caliburn koko elektronik sigaraya uyumlu mu? Ve kalite olarak iyi bir likitmi fiyat olarak biraz ucuzda bu beni düşündürdü açıkçası teşekkur ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Elektronik sigaralarda tüm likitleri kullanabilirsiniz orjinal olduğuna ve sağlık açısından bir sorun olmadığına güveniyorsanız.

 • Ben simdi elmali kullanıyorum likiti varsayalım ahududu kullanacağım direk likiti bosaltmalimiyim yoksa su ile yikamalimiyim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Cihazınıza su değdirmeyin. Direk döküp kullanabilirsiniz, ilk 4-5 nefes biraz elma tadıda alırsınız daha sonra tad kaybolur.

 • Ben 2 günde bir sigara için biriyim daha 2 gün önce smok vape pen22 aldım aldığım gün ve ertesi gün sıkıntı yoktu coil 3mg tütünde 3 mg ama boğazımı feci şekilde yakıp kusturacak dereceye getiriyor sizce coiimi yandı?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullandığınız likit açık el yapımı olabilir orjinal farklı bir likit alarak tekrar deneyin.Coil yanmışsa yanık tadı gelir farklı bir tad alırsınız.

 • The man aromalı likit neyli

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Çilek, Süt, Krema Aromalı 

 • Merhaba ben joyetec evic primo ilk baslangic bugun baslayacagim limit ne onerirsiniz normalde wiston liht iciyordum sonra tutune gecdim simdi tutun kullaniyorm fakat likit kac mg naslamaliyim sademi aromalimi bilmiyorm yardimci olursaniz sevinirm

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Tütün aromalı likitle başlamınızı tavsiye ederiz Joyetech marka likitlerden tercih edebilirsiniz.Nikotin seviyesi olarakta 0,6 mg nikotinli tercih edebilirsiniz.

 • Yeni elektronik sagara aldim dugmeye basinca kendiliginden hafifce ufluyo normalmi sizce

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Ağzınıza sokup düğmeye basılı tutmanız gerekiyor evet normal.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler