Yükleniyor..

Elektronik Sigara Gerçekleri

Yorumları oku (3)
Elektronik sigara ülkemizde uzunca süredir var olan bir cihaz olmakla beraber, elektronik sigaranın sigaradan daha az zararlı olması(yüzde 95 daha az zararlı) ve daha fazla ilgi görmesi bazı çevreleri rahatsız etmekte ve ana akım medyanın sunduğu algı yönetici haberler ile e-sigara sürekli kötülenmektedir. Ancak bu haberlerde hiçbir zaman neyin, hangi maddenin zarar verdiği hiç bir şekilde net olarak söylenmemektedir.

Gizemli madde, gizemli zarar veren madde, gizemli rahatsızlık gibi ifadeler kullanılarak, sürekli bir olumsuz algı oluşturma çabasından, sigara üreticileri ve diğer zararlı kimyasal maddeleri(thc) üretenler faydalanmaktadır. Elektronik sigara piyasasında oluşturulmak istenen algıları ve söylenen yalanları sizler için bu yazımızda derledik.

GERÇEK KATİL: KARA BORSA ELEKTRONİK SİGARA1. MEDYA

 

Gerçeği kabul edelim. Elektronik sigara kullanımı, 2007 yılı civarında ana akım piyasaya girdiğinden beri bir tartışma konusu oldu. Elektronik sigara kullanımına bağlı olan sağlık riskleri ile ilgili her açıdan araştırmalar ortaya çıktı ve bu riskler ciddi derecede düşük. Ancak bu araştırmaların yanında, elektronik sigara kullanımı ile ilgili daima negatif haberler de vardı. Örneğin birkaç yıl önce ortaya çıkan ve çok kolay bir şekilde çürütülen popcorn lung ve formaldehit fiyaskoları gibi. Bu gibi haberlerin yanlış sonuçları işaret ettiği kolayca ortaya çıksa da bunlar çok sayıda elektronik sigara kullanımı karşıtı grubun ve haber kanalının gerçek bilgileri görmezden gelmesine ve milyonlarca insanın elektronik sigara kullanımının tehlikeleri hakkında yanlış bilgilendirilmesine yol açtı. Elektronik sigara kullanımı konusundaki tartışmalar, ülke genelindeki yüzlerce insanın elektronik sigara kullanımından dolayı akciğer hastalığına yakalanması ve şu ana kadar altı kişinin hayatını kaybetmesi ile devam ediyor. Tüm bu durumlar ülke genelinde öfkeye sebep olmuş durumda ve elektronik sigara karşıtı aktivistler de bu durumdan faydalanıyor. Tüm bunların üzerine, hastaneye kaldırılan ve sosyal medyada elektronik sigara kullanımının ne kadar tehlikeli olduğunu, elektronik sigaradan tamamen nasıl kurtulmamız gerektiğini anlatanlar da var. Bunların genel olarak dijital dünyada gerçekleşmesi dolayısıyla da çok yoğun şekilde ilgi görüyor. Hatta ünlüler bile onların hikayelerini paylaşıyor.

Ana akım medya, elektronik sigara endüstrisinde kontrol edilmesi güç bir yangın başlattı ve bu yangın çoğu insanın elektronik sigaranın da en az sigara kadar zararlı olduğuna inanmasına yol açtı. Dünya genelinde elektronik sigarayı savunanlar, elektronik sigara konusundaki genel görüşü değiştirmeye çalışıyor ancak bu oldukça zorlu bir göreve benziyor. Ana akım medyada elektronik sigara konusunda herhangi bir olumlu çalışma veya rapor bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü yer alan tüm haberler olumsuz ve yanlış bilgiler içeren çalışmalar içeriyor. TruthOrange ve The Real Cost gibi elektronik sigara karşıtı aktivistler halâ yıllar önce çürütülen araştırmaları gündeme getiriyor. Şu anda fazla derine inmeden konuşuyoruz, ancak gerçekten de hesaba katmamız gereken birkaç şey var.

 

2.DERİNLERE İNMEK

 

“Elektronik sigara kullanmak öldürür” manşetleri ana akım medyanın desteğiyle sektöre zarar verirken, çoğu da hayati derecede önemli bazı bilgileri görmezden geliyor. Bu bilgilerin en başında, düzenli nikotin kullanımının insanların yaşadığı akciğer hastalıklarına sebep olduğunu kanıtlayan herhangi bir bilgi olmaması geliyor. Ve makalelerin çoğunda, ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerinin düzenli nikotin kullanımı ile yaşanan akciğer hastalıkları arasında bir bağlantı bulmadığı yazıyor. Ancak herhangi bir bağlantı olmamasına rağmen, haber istasyonları hala yanlış bilgilendirmelere devam ediyor. Ancak bu konuyla ilgili yakın zamanda bazı hayati bilgiler ortaya çıktı.


3.THC

 

THC ve kenevir piyasası, yenilebilen THC ürünleri, topikal kremler ve hatta THC içeren elektronik sigara ürünleri ile birlikte geçtiğimiz birkaç yılda oldukça gelişti. Kenevir ürünlerinin birkaç eyalette yasal olmasına rağmen, yeraltı piyasası hala çok aktif. Elektronik sigara kullanımının popülerleşmesi ile birlikte, çok sayıda kara borsa satıcısı endüstrideki kârı gördü ve yasadışı THC ürünlerinden para kazandılar. Ancak bu yasadışı THC ürünlerinin neden satıldığı konusunda çok fazla derine inmeden önce ilk olarak bunların nasıl yapıldığını ve neden çok tehlikeli olduklarını anlayalım. THC özü, oldukça etkili ve saf bir THC formu olduğu için kenevir piyasasında aşırı derecede popüler bir hale geldi. Ve bununla birlikte, THC özü oldukça pahalı. Hatta ağırlığına göre en pahalı tüketici ürünlerinden biri. Ancak THC özü ve elektronik sigara kullanımıyla ilişkisi hakkında ortaya çıkan sorun şu ki, bu öz elektronik sigarada kullanmak için fazla yoğun. Normal podlar veya coiller bu aşırı derecede yoğun maddeyi absorbe edemiyor. Bu yüzden insanlar bu özü farklı ürünlerle inceltmeye başladılar. MCT yağı bunların başında geliyor. İşlerin biraz karıştığı bir noktada, bazı insanlar farklı maddeler kullanarak ürünü inceltme konusunda denemelere başladılar. İnceltmede kullanılan maddelerin çoğu daha ucuz ve daha kolay ulaşılabilir olanlar. Özü inceltmek için rastgele kimyasallar kullananların yanında, bir de ürüne koyulaştırıcı katanlar da var. Özle ilgili temel düşünce şu ki, daha yoğun bir ürün aynı zamanda daha saf bir ürün demek. Çünkü daha önce söylediğim gibi bu öz kullanmaya başlamak için aşırı derecede yoğun. Bu yüzden insanlar bu özü daha da seyreltmeye başladılar ve sonra da tekrar koyulaştırmayı denemek için yeniden ek kimyasallar eklediler.

İşte aşırı derecede sinir bozucu olan kısım… Kara borsa satıcıları, yasal işletmelerinkine benzeyen ambalajlara sahip boş podları ve diğer ürünleri başka ülkelerden temin edebiliyor. Örneğin “Dank Vapes” isimli bu marka. İsmi Dank Vapes olan bu “şirket” bir logoya sahip ve hatta THC likitleriyle dolu farklı pod ve kartuşların yanında Dank Vapes markalı tişörtler bile satın alabilirsiniz. Ancak sorun şu ki, gerçekte böyle bir şirket yok. Kara borsa satıcıları boş Dank Vape podlarını satın alıp bunları kendi yaptıkları ürünle dolduruyorlar, ambalajlıyorlar ve sokaklarda satıyorlar. Ve bu muhtemelen yüzlerce markadan yalnızca biri. Şimdi yasadışı THC piyasası ile ilgili birkaç şey bildiğimize göre, gerçeklere bakmaya başlayalım.

 

4.GERÇEKLER

 

Elektronik sigara kullanımı ortaya çıkalı yıllar oldu ve tüm dünyada elektronik sigara kullanan milyonlarca insan var. Yüksek miktarda buhar üreten box modlardan yüksek nikotin içeren küçük kompakt cihazlara kadar, bu cihazlar ile rapor edilen hiçbir sakatlanma veya hastalık yok. Yakın zamana kadar. Elektronik sigara kullanımının geleneksel sigara kullanımından %95 oranında daha zararsız ve güvenli olduğu biliniyor ve bu kanıtlandı. Ayrıca sigarayı bırakmak için bir alternatif yol olduğu da kabul edilen bir gerçek. Düzgün bir elektronik sigara kurulumu kullandığınızda, sağlık riskleri minimum seviyededir. Raporlanan bu akciğer hastalıklarının sebebi elektronik sigaralarda düzenli nikotin kullanımı değildir. Ürünlerinizi güvenilir satıcılardan temin etmenizin önemini devamlı vurgulamamızın sebebi budur. Akciğer hastalığına yakalanan gençlerin ortaya çıkışının yalnızca geçtiğimiz son bir ay içerisinde olması bana biraz şüpheli geliyor. Tekrar belirtelim ki bu gençlerin gerçekte hangi maddeyi kullandıkları ile ilgili kesinlikle hiçbir bilgi yok. Yakın zamandaki bir habere göre, Kenosha bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda 1,5 milyon dolar değerinde yasadışı THC kartuşu bulundurdukları gerekçesiyle iki kardeş tutuklandı. Bu iki kardeş günde neredeyse 5000 pod ve kartuş satıyordu ve neredeyse kimsenin bundan haberi yoktu. Ancak gerçekten de çok ilginç olan şey şu ki, bu iki kardeş elektronik sigara kullanımıyla ilgili ortaya çıkan ilk hastalık vakasının yalnızca birkaç kilometre uzağında tutuklandı.

 

5.SONUÇ

 

İnsanların akciğer hastalığına yakalandığı ortaya çıkınca haberler büyük bir hızla yayıldı. Bu da çok sayıda eyalette aromalı elektronik sigara ürünlerinin yasaklanması konusunda tartışmalara yol açtı ve ilk olarak Michigan bu yasağı hayata geçirdi. Piyasada bulunan e-likitlerin içerisinde bulundurdukları aromalarla birlikte gençleri hedef aldığı iddia edildi. Bekleyin, işte oldu. Hatta konu ABD Başkanı Donald Trump’ın e-likitlere federal seviyede yasak getirmeyi planlamasına kadar ilerledi. Ancak medya bu konuda sadece yüzeydekilere bakıyor gibi görünüyor ve bu akciğer hastalıklarına sebep olan asıl gerçekleri gözden kaçırıyor. E-likit aromalarını yasaklamanın sihirli bir şekilde “gençlerin elektronik sigara kullanma hastalığını” çözeceğini düşünüyorlar ancak bu durumda ortaya çıkabilecek birkaç sonuç var. Eğer aromalı e-likitler yasaklanırsa ya a) gerçekten hiçbir şey olmaz ve hakkında endişelendikleri gençler de dahil olmak üzere herkes tütün aromalı e-likitler kullanmaya başlar. Veya daha kötüsü b) bu aromalı e-likitler için tamamen yeni bir yasadışı piyasanın ortaya çıkmasına sebep olur ve akciğer hastalıkları konusu çok daha kötü bir noktaya ilerler. İnsanları korkutmak ve aromaları yasaklamak yerine, neden ürünleri güvenilir satıcılardan temin etmenin önemi vurgulanmıyor ve yasadışı maddelerin tehlikeleri gösterilmiyor? ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri THC’nin ve sokaktan yasadışı yollarla temin edilen ürünlerin tehlikeleri konusunda yakın zamanda bir kamu uyarısında bulundu. Bu elektronik sigara endüstrisi için harika bir haberken, diğer yandan artık iş işten geçmiş olabilir. Şu anda medyanın odaklandığı nokta bir bütün olarak elektronik sigara kullanımının tehlikeleri ancak milyonlarca insanın sigarayı bırakmasına yardım ettiğini tamamen görmezden geliyorlar. Odaklanılan asıl şeyin yasadışı THC ürünleri olması gerekiyor, düzenli olarak nikotin içeren elektronik sigara kullanımı değil.

Elektronik Sigara Gerçekleri


Orijinal Likit & Sahte Likitler !


Piyasada Orijinal Halo, One Hit Wonder, Dekang, Liqua vb. adı altında, plastik veya cam kutularda içeriğindeki maddelerin ne olduğu belli olmayan pek çok likit satılmaktadır. Bu maddeler sigara boğaz vurgusu ve hazzı vermediği gibi sağlığınızı da tehlikeye atmaktadır. Orjinal likitlerin üzerinde bandrol ,son kullanma tarihi ve güvenlik halkası gibi rutin güvenlik önlemleri bulunmalıdır.

 Sizler için özel olarak hazıladığımız orjinal elektronik sigara satın alma rehberliği sunan yazımız ilginizi çekebilir,
 www.elektroniksigaravip2.com.tr/icerik/elektronik-sigaram-orijinal-mi--orjinal-e-sigara-nasil-anlasilir.html

Türkiye'de üretilen likitlere itibar etmeyiniz. Satın almak istediğiniz likitleri, üretici firmanın web sitesinden kontrol ediniz. Şişe veya kutu görsellerini birebir karşılaştırınız. Ayrıca orjinal sitesinde bulunan mg değerleri ile satın almakta olduğunuz ürünün mg değerlerini kontrol edip karşılaştırınız. Eğer satın almış olduğunuz likit sahte ise kullanmayın ve aldığınız firma ile iletişime geçerek iade edin. Sahte likit aldığınız firmaları şikayetvar vb sitelere ihbar ederek, bir başka elektronik sigara kullanıcısının zarar görmesini engellemiş olursunuz.

EVYAP LİKİTLERE DİKKAT !

Evde yapılan içeriğinde nelerin kullanıldığını bilmediğiniz  likitlere dikkat ediniz, yalnız güzel kokusu güzel tadı nedeniyle sağlığınızı riske atmayınız. Litresi 10 tl olan gliserin mi , yoksa litresi150 tl olan gliserin mi içerisinde kullanılıyor! bunlar çok önemli ve hayati ayrıntılardır. Aroma olarak gıda sektöründe bile kullanılamayacak derece kalitesiz aromalar mı kullanılıyor yoksa Avrupa Gıda Enstitulerince onaylı aromalar mı kullanılıyor? lütfen bu gibi ayrıntılara dikkat ! Dostlarınız ve güvendiğiniz kişiler dışında yapılan evyap likitler dışında bilmediğiniz markaları ve evyap likitleri tercih etmeyiniz.!

Şikayet Var "Elektronik Sigara"


Şikayet Var "Elektronik Sigara"


Elektronik sigara evet bu buhar üreterek sizi sigara alışkanlığından kurtaran ve sağlık sorunlarına neden olan pek çok hastalığı önleyen cihaz ! Ülkemizde bazı siteler tarafından internet alışverişi bu ürün üzerinden su istimal edilmektedir. Lütfen ama lütfen, alışveriş yapmadan önce sikayetvar.com gibi sorun çözüm sitelerinde, alışveriş yaptığınız sitenin adını yazarak arama yaptırınız. Çok  fazla sorun bulunan sitelerden uzak durunuz alışveriş yapmayınız!

Kullanıcıların ne gibi sorunlar ile karşılaştıklarını okuyunuz. Mutlaka hakkında şikayet olmayan yada çözüm üreten sitelerden alışveriş yapmaya özen gösteriniz.! Sonra kutu içerisinden çıkan hıyar ile uğraşmayın, paranızın peşine düşmeyin ! Ayrıca telefon veya e-mail ile ulaşamadığınız satıcıdan da alışveriş yapmayınız.

Elektronik Sigara Distribütörü Bayi Yalanı

"Elektronik Sigara Distribütörü – Bayi'' Yalanı !

Ülkemizde satışı henüz yasal olarak kabul edilmemiş, özel izne tabi olan bir ürünün distribütör, bayi veya yetkili satıcı gibi ünvanlar adı altında satışının yapılabilmesi mümkün değildir. 

Bildiğiniz gibi resmi olarak ithal edilemeyen bir ürünün distribütör, bayi veya yetkili satıcı gibi pazarlama ve satış yapan şirketleri olamaz. Bu gibi şirketlerin tamamı hayal ürünüdür!!! 


2 Yıl Garanti Yalanı

" 2 Yıl Garanti " Yalanı !

Eminim ilk duyduğunuzda kulağınıza çok hoş geliyordur. Bu gibi vaatlerde bulunan ve stoklarında sadece üç –beş adet ürün bulunan satıcılara ürünü satın aldıktan sonra ikinci kez ulaşamayacaksınız. 
Bildiğiniz gibi resmi olarak ithalatı olmayan bir ürünün garantisi de yoktur. Bu garantiyi veren satıcıya ürünü satın aldıktan sonra bir daha ulaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Elektronik Sigara Marka Yalanları

Elektronik Sigara ''Marka'' Yalanları !

Piyasadaki bazı pazarlama dehaları, sattıkları ürünlerin Almanya, Amerika, İngiltere gibi ülkelerde üretildiğini öne sürüp insanları kandırmaktadır.
Unutulmamalıdır ki bu ülkelerde ne elektronik sigara fabrikası vardır, nede üretim yapılmaktadır. Elektronik sigara imalatının tamamı Çin’ de yapılmaktadır. Avrupa kuruluşlu olan bazı markalar yada firmalarda ürünlerini Çin’ den ürettirmektedir. ancak elektronik sigara likit (e-likit de ) Avrupa ve Amerikada üretim yapan markalar bulunmaktadır. Kaliteli bir kaç marka adı verecek olursak Juul, Bo, Vaporesso, Smok, Joyetech, Innokin , Aspire, Eleaf gibi markalardır

Devamlılık İlkesi

Devamlılık İlkesi

Sürekli isim değiştiren ve hergün birbaşka isimle açılan, kopya içeriğe sahip, ssl sertifikaları bulunmayan ve web site tasarımı açısından size güven vermeyen sitelerden alışveriş yapmayınız. Bu siteler çok büyük ihtimal ile dolandırıcılık için kurulmuş web siteleridir.
Ürün temininde uzun zamandır var olan ve referansı sağlam olan web sitelerini tercih ediniz.

Bu içerik 31.01.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 26235 kez okundu.

Yorumlar (3)

  • Elektronik nargile uyumlumudr likitler admin

  • Elektronik Sigara VIP - Admin

    Elektronik sigara kullanıyorsanız likitleri kullanabilirsiniz.

  • Cihazlarınıza ve bilgilerinize dayanarak sipariş veriyorum,ilk deneyimim olacak cihaz konusunda,cihazım geldikten sonra yorumumu yapacağım.

  • bir siteden 6-7 adet likit sipariş etmiştim. Yahu bir tanesi olsun gerçek olsun.. ! Hepsi çakma olduğu yetmezmiş gibi tütün aroması istememe rağmen hepsi de iğrenç meyve aromalarıydı ve 11-12 mg nikotin istememe rağmen 3-6 mg geldi, o da tabi doğruysa. Mecburen yeniden sigaraya dönmek zorunda kalmıştım. Sitenizi duymadan önce tam iki yıldır orijinal ürünlere ulaşamıyordum. İyi ki varsınız.

  • Elektronik Sigara VIP - Admin

    Teşekkür ederiz bol buharlı günler

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler