Yükleniyor..

RBA RDA RTA Atomizer Kullananlar İçin Coil Sarım Rehberi

Coil sarımı pod mod kullananlar için demode bir konu. Bunun farkında olmakla beraber hala benim gibi geleneksel elektronik sigara kullanıcısı olan çok kişi olduğunu biliyorum.

Daha önceki yazılarımda sıkça bahsi geçen ve temel kavramlar yazımda anlattığım coil (ısıtıcı bobin), pilden gelen elektrik enerjisinin aktarıldığı ve likitle temas ederek likitin ısıyla buharlaşmasını sağlayan bölümdür.

Bu yazımızı okumadan önce buradaki yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yeniden Kurulum Yapılabilir(Rebuildable)Tank Çeşitleri RTA-RDA-RDTA-RBA Nedir

Coilin içinde helezonik sarılmış tel ve pamuk bulunur. Tel rezistans işlevi görürken pamuk da gaz lambası mantığında olduğu gibi likiti tele taşıyan fitil işlevini yerine getirir. Sarılabilir coillerde tel ve pamuk değiştirilip coil maliyeti sıfıra yakın hale gelebilir. 

Coilleri, sarılabilen (yenilenebilen, tamir edilebilen diye de söylenir) ve hazır (kullan-at) olmak üzere iki ana başlıkta ele almıştım. Bu yazımda sarılabilir (yenilenebilen) coiller hakkında bilgi verip sarım işlemini biraz daha detaylandıracağım.

RBA = Rebuildable Atomizers

Ne sıklıkta coil değiştirilir?

Coil değişimi, kullanılan likitin aroma türüne ve miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin aromasız likit (nbase veya saltbase) kullanıldığında tel ve pamuk daha az kirleneceği için 10 tanklık kullanıma kadar değişim ihtiyacı olmazken aromalı likitlerde genellikle 5 tank likit kullanımında değişim ihtiyacı doğar (ortalama 3 ml tanklarda). Örneğin kahveli bir likitte coil değişimi bence ikinci tanktan sonra yapılmalı. Kahve gibi yoğun aromalara coil-killer (coil katili) denir.

Şimdi konuyu somutlaştırmak için elektronik sigaraya yeni başlamış bir kullanıcı örneğinden yola çıkıyorum. Elektronik sigaraya başladınız, cihazınızı aldınız, damak tadınıza göre likitinizi belirlediniz, elektronik sigaranızın coillerini belirli aralıklarla değiştiriyorsunuz ancak artık kendi coilinizi sarmak istiyorsunuz. Peki coil sarımı nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekir? Ben bu sarım işini becerebilir miyim? gibi soruları kendi kendinize sormaya başladınız.

Bu soruların hepsinin yanıtını kendinize verdiğiniz zaman hem elektronik sigara kullanım maliyetiniz düşecek hem de daha keyifli bir içim elde edeceksiniz. Sarılabilir coiller hazır coillere nazaran daha keyifli bir içim sunar. Buna gerçekten inanın.


Elektronik sigara coil sarımı için ihtiyacımız olan malzemeler:

• Tel
• Küçük bir pense
• Tornavida
• Pamuk
• Makas
• Cımbız

Yukarıdakiler başlangıçta yeterli olacaktır, ilerleyen dönemlerde daha profesyonel ekipmanlar edinilebilir. Örneğin sardığınız coilin ohm değerini ölçmek için bir ölçü aleti veya tornavida yerine coil sarım aparatları ya da coil sarımı için özel imal edilmiş sarım seti alabilirsiniz. Benim kullandığım tüm malzemeler bunlar ve şimdiye kadar fazlasıyla yeterli oldu:


Sarım için öncelikli ihtiyacımız olan malzememiz teldir. Telin kalınlığı, telin türü, telin sarım şekli ve sarım sıklığı gibi ayrıntılar coil performansının belirleyicisi olan ana unsurlardır.

Titanium, kanthal, nikel, çelik (SS), twisted, klapton gibi telin türü, ohm değerinin öncelikli belirleyicisidir.

Tel konusunda detaylı bilgi almak için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım

Kanthal dışındaki tellerde elektronik sigara cihazınızın ısı kontrolü olmalı. Bir de şu ek bilgiyi vereyim. Kanthal hem bir tel türü hem de bir markanın adıdır ve hep karıştırılır. Temco kanthal tel, UD kanthal tel, benim çokça kullandığım Zivpf kanthal teller var.

Ohm ve tel kalınlığı arasında ters orantılı bir durum söz konusu. Telin kalınlığı arttıkça ohm değeri düşer. Bu noktada hedeflediğiniz ohm değeri için doğru kalınlıkta tel kullanmanız gerekir.

Başlangıç düzeyindeki kullanıcılara kanthal 28 awg ya da kanthal 26 awg tel kullanmalarını öneriyorum çünkü o dönem bolca araştırıp bu sonuca ulaşmıştım ve doğru karar aldığımı sonradan anladım ve kendimi tebrik ettim. Eğer cihazınız ısı kontrollü bir cihazsa başlangıçta 28 ga SS tel de kullanabilirsiniz. Damlatmalı atomizerlerde tel seçimi isimli yazıma göz atabilirsiniz.


Coilinizi bağlantı noktalarından, zarar vermeden açmak için bir veya iki adet pense bulundurun. Aynı pense yardımıyla teli belirli bir noktadan da kesmeniz gerekeceği için keskin pense veya tırnak makası kullanabilirsiniz. Yapacağınız sarım işlemi ve bağlantı açıp kapama işlemleri küçük alanlarda olacağı için kullanacağınız pensenin küçük boyutlu olması işinizi kolaylaştıracaktır.


Sarımı üzerinde yapacağımız ve sarımın çapını belirleyecek olan diğer malzeme tornavidamızdır. Hassas tornavida seti olarak bilinen bir set almak en pratik çözüm olacaktır. Bu tür tornavida setleri çaplarına göre sıralandığı ve çapları kesin olarak belirlendiği için hata yapmanıza engel olur.


Pamuk

Bir çok pamuk türü var, silika mı muji mi rayon mu, bu biraz da kişisel tercih. Başlangıç düzeyi sarım yapan kullanıcılara önerim en ucuz ve bence güvenilir olan muji pamuk kullanmaları, ilerleyen dönemlerde farklı pamuk denemeleri zaten yapacaksınız. Mesela aşağıdaki fotoğrafta yer alan fiber freaks markası acemilik dönemi için bence fazla pahalı bir pamuk.


Evimizde kullandığımız, makas ve cımbız başlangıç aşamasında yeterli olacaktır. Diğer malzemelerde olduğu gibi makas ve cımbız adına da ilerleyen dönemlerde daha profesyonel olan ürünler tercih edilebilir mesela seramik cımbız. Evdeki eski bir tekstil makasını feda ettim, diğerlerini kozmetik dükkanlarından çok ucuza aldım (en ucuzlarını)


Elektronik Sigarada 5 Adımda Coil Sarımı

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre şimdi coilimizi kontrol ederek işe başlayalım. Örneğimizde sarım yapılması gereken 3 farklı türde başlığımız söz konusu.

Coillerin aşağıdaki fotoğraftaki gibi kullanılmaları sağlık açısından uygun olmadığı gibi içim kalitesi açısından da uygun değil. Yarattığım görüntü kirliliğinden dolayı özür dilerim ama kullanılmış coiller işte böyle pis görünüyor. En baştaki (soldan sağa) bir süredir ofiste kullanılmadan duruyordu, pamuk sararmış, tel kararmış, biraz da beklemekten. Ortadaki cubis dipsiz kuyu, eşim kullanıyor. En sondaki ise sadece bir kez damlatıldı, güya nispeten temiz olanı.

En soldaki Joyetech Ego One atomizer coil, aynı zamanda tüm ego one atomizerler, tron atomizerlerde de kullanılıyor. İkincisi Joyetech Cubis coili. RBA diye bir aparatı var, ekstra satın alınıyor, joyetech ego aio, cubis atomizerlerde kullanılıyor. Sonuncusu da Troy 1x damlatmalı atomizer.


1. ADIM

Öncelikle coili bağlantı yerlerinden çıkarın, tüm parçalarını sökün

2. ADIM

Kullanacağınız teli, sarım çapına uygun tornavida etrafında helezonik olarak sarın ve coilinizi yatak haznesine göre yatay veya dikey olarak yerleştirin (en önemli ve zor kısım, dolma parmaklar zorlanabilir)

2. ADIM Teli helezonik olarak sarın

3. ADIM

Sardığınız teli coil yatağına sığacak boyutta kesin. Teli coil yatağına oturttuğunuzda da yanlardan sarkan fazlalık telleri kesin.

3. ADIM Tel kesme

4. ADIM

Pamuğu yerleştirin ve bağlantı noktalarını sıkın

4. ADIM Pamuğu yerleştirin


5. ADIM Coili başlığa yerleştirerek kullanıma başlayabilirsiniz

Coil sarımı, kullanıcının sürekli tekrarlayarak pratiklik kazanabileceği bir konu. İlk sarımda sorunlar yaşayabilirsiniz, sakın yılmayın ya da ümitsizliğe kapılmayın. Başarısız birkaç denemeden sonra en azından çalışan bir sarım yapmayı başaracaksınız ardından pratiklik kazandıkça daha ileri seviye sarımlar yapabileceksiniz.

Elektronik sigara kullanımı, ateşli sigaraya göre daha karmaşık bir yapıya sahip olsa da elektronik sigara kullanmayı hobi olarak görüp ilgilendiğiniz sürece, başlangıçta sizlere karmaşık gelen şeyler ileride sizlere keyif veren uğraşlar haline gelecektir.

Coil elektronik sigaranın bileşenlerinden yalnızca biri, elektronik sigara konusunu bilinmezler topluluğu olarak ele alırsanız, bu konu gözünüzde büyüyen sorular ve sorunlar yumağı olmanın ötesine geçmez. Daha önce de söylediğim gibi sanırım işin sırrı, elektronik sigara konusunu hobi olarak görmeniz. Elektronik sigaranın her bir bileşenine hakim olup her bir bileşen üzerinde başarılı denemeleriniz olduğu sürece ateşli sigaradan uzak durursunuz.

Bu içerik 15.03.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 58 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler