Yükleniyor..

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (184)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (184)

 • Merhabalar
  yeni başlıyacağım
  vaperosso revenger x
  almayı düşünüyorum
  sıkıntı olur mu? Birde buna hazır coil mi alıyoruz
  biz mi pamuk tel felan yapıyoruz cevaplarsanız sevinirim

 • Ben yeni elektronik sigaraya baslamak istiyorum ve 250 lira bütçem var yardımcı olabilir misiniz

 • F**06.09.2022

  Yorum onay bekliyor..

 • Elektronik sigaraların içinde kullanılan likitlerde-aromalarda alkol var mı? Likitlerde alkol varsa dinen hükmü caiz olmasa gerek?

 • Merhaba yaşım 30 ve yaklaşık olarak 10 yıldan fazladır sigara kullanıyorum, bırakmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz hangi cihazı almalıyım ve ne kadar kullanmalıyım, ayrıca çok sık sigara içen biriyim
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkür ederim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Whatshapp üzerinden yazarsanız bir kaç cihaz önerisinde bulunabiliriz.

 • Merhabalar, ben elektronik sigara almayı düşünüyorum. Sadece nargile içiyorum ve jibiar tütün kullanıyorum. İçerisinde virginia tobacco var. Yoğun buhar ve nargile içimi beklentim var. Kolay kullanımı tercih ederim, çok evvelden stick şeklinde bir elektronik sigara hediye edilmişti fakat likit değişimi çok zordu ve sonunda bozuldu. Vaporesso revenger 220w ile smok nord 2 pod arasında kaldım. Vaporesso uzun vadede daha hayırlı olacakmış gibi gözüküyor ama stoklarda yok ve fiyatı çok fazla. Smok nord ise daha uygun ve kullanımı kolay gibi görünüyor. Ama daha çabuk bozulurmuş gibi görünüyor. Hangisini tavsiye edersiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pod cihazlarda istediğiniz duman verimini alamazsınız duman performansı istiyorsanız normal elektronik sigara modellerine bakmanız gerekir.

 • Öncelikle merhabalar elimde smok (x-prıv baby) diye elektronik sigara var ama batarya sıkıntısı var şarja takdigim zaman şarj olmuyo bataryasını nereden değiştirebilirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kendinden bataryalı bir cihaz olduğu için bizde pili ve tamiri yok malesef.İnternette elektronik sigara tamiri diye aratarak tamir yapanlar ile görüşebilirsiniz.

 • Elektronik sigara almak istiyorum hangisini tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Whatshapp irtibat numaralarımızdan yazarsanız tavsiye cihaz resmi gönderebiliriz.

 • Elimde smok vape pen plus mevcut 0. 25 ohm 30-50w atomizere sahiptim, yeni bir atomizer alacağım ama bu atomizerden bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?

 • Merhabalar,
  elektronik sigaraya başlamak istiyorum önericeğiniz bir marka var mı malzeme kalitesi açısından direk modelde verirseniz iyi olur.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Başlangıç setleri olan geçen modeller ile 3 mg nikotin seçeneği ve farklı aromalar ile hoşunuza giden aromayı bulabilirsiniz. Bunun dışında JUUL ve iQos satın alabilirsiniz.

 • Merhabalar,

  5 yıldır sigara kullanıyorum bu detayı belirtmeyi unuttum kusura bakmayın tekrar değerlendirir misiniz? Juul aklımda olan bir markaydı hem görüntüsü bakımından hemde kullanıcı yorumları açısından çok önereni var sizde tavsiye ediyorsanız alamayı isterim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Evet Juul balangıç için ideal bir cihazdır.

 • Ben normal sigaranın kokusundan ve fiyatından dolayı elektronik sigaraya geçmek istiyorum. Hangi marka ve model önerirsiniz.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, pod cihaz + salt likit alarak başlayabilirsiniz. Hem sigaranın kötü kokusundan hemde maliyetinden kurtulursunuz. 30ml salt likit ortalama 50tl ve 2 ay yetmektedir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler